Náchylnost území České republiky k degradaci

Hodnocení náchylnosti území k degradaci - ztrátě schopnosti plnit ekosystémové funkce a služby provádíme pomocí indexu ESAI+ Environmental Sensitivity Assessment Index. Tato metoda kombinuje environmentální a socio-ekonomické indikátory, díky čemuž je schopna odhalit případná rizika s dostatečným předstihem.
Metoda byla vyvinuta v oblasti středomoří. Námi byla upravena pro podmínky české krajiny a dále rozpracována pro detailnější hodnocení funkčnosti krajiny a hodnocení předpokladů odolnosti krajiny vůči vnějším negativním vlivům.

Metoda je ve svém prvním kroku založena na hodnocení 16 parametrů, jejichž kombinací a hodnocením získáme údaje o stavu území a míry náchylnosti k degradaci. Tyto parametry jsou seskupené do čtyř tematických složek:

  • stav klimatu
  • stav vegetace
  • stav půdy
  • intenzita lidské činnosti.

Z těchto parametrů je spočten, nejprve pro jednotlivé tematické složky a následně celkový, index náchylnosti území k degradaci, který je pro praktické využití klasifikován do 8 kategorií. Mapování a hodnocení je provedeno pro celou ČR v detailním měřítku 1: 10 000, na úrovni jednotlivých biotopů v krajině.

Metoda umožňuje agregaci hodnot na jakoukoliv administrativní či přírodní hranici. Na základě vzájemného porovnání kategorií za zvolené územní jednotky lze provést územní regionalizaci a identifikovat nejrizikovější oblasti, do kterých je třeba prioritně směřovat mitigační a adaptační opatření.

Náchylnost území k degradaci na úrovni ORP a obcí

Ukázka aplikace

Aplikace nabízí kategorizaci celé České republiky z pohledu náchylnosti území k degradaci na úrovni jednotlivých ORP a na úrovni jednotlivých obcí.

Pro každou územní jednotku lze získat hodnoty celkového indexu i jednotlivých tematických složek, agregované (pomocí váženého průměru) do 8 kategorií.

Výběrem celkové kategorie / kategorie pro tematickou složku lze prostorově identifikovat nejnáchylnější, případně nejvíce degradované územní jednotky v ČR.

Spustit aplikaci
 

Následné kroky celého procesu hodnocení zranitelnosti a funkčnosti krajiny (ESAI+) jsou představeny na příkladu obce Černovice.

Spustit aplikaci
 

Data byla zpracována v rámci dlouhodobé vědecké spolupráce mezi Ústavem výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) a Univerzitou Palackého v Olomouci (Katedra geoinformatiky PřF).