Ekostabilizační funkce v údolních nivách
Prostředí údolních niv představuje unikátní ekosystém, jehož existence je podmíněna přítomností vodních toků a oceňována zejména pro široké spektrum funkcí a souvisejících služeb, poskytovaných za optimálních podmínek lidské společnosti. Nivní ekosystémy by měly být využívány tak, aby nebyla narušena jejich samovolná obnova a nedošlo k ohrožení nebo oslabení jejich ekostabilizační funkce. K činnostem, které zpravidla nivní ekosystémy narušují nebo degradují, patří například zastavování, pozemkové úpravy, změna kultur pozemků a intenzifikace jejich využívání, odvodňování pozemků, nevhodné úpravy vodních toků a nádrží nebo také těžba nerostů.
Náš výzkum se zaměřuje na identifikaci a hodnocení základních ekosystémových funkcí, plněných ekosystémy údolních niv a na tvorbu metodického postupu pro zjišťování míry narušení niv v současných podmínkách. Součástí výzkumu je pro vybrané významné funkce nivy stanovení limitní hodnoty, jejichž překročení může znamenat narušení kvality plnění těchto funkcí a následné poskytování ekosystémových služeb.
Funkční NIVA - ekosystémové služby niv
Aplikace obsahuje detailní prostorově lokalizovaná data pro všechny rámcově vymezení nivy v ČR.
Prostorově a tabelárně zobrazuje stav plnění vybraných ekosystémových funkcí k roku 2024.
Na základě ohodnocených ekostabilizačních funkcí lze identifikovat význam(ná) místa z pohledu funkčnosti a získat argumenty pro zamezení změn ve využívání těchto území, které způsobují degradaci ekostabilizační funkce celé nivy.
Data byla zpracována v rámci projektu Význam a ochrana údolních niv jako prostředí pro plnění ekostabilizační funkce krajiny řešeném Ústavem výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe), ve spolupráci s Masarykovou univerzitou (Katedra environmentálních studií FSS a Ústav botaniky a zoologie PřF) a Univerzitou Palackého v Olomouci (Katedra geoinformatiky PřF), spolufinancovaný se státní podporou TAČR v rámci Programu Prostředí pro život.