Ekostabilizační funkce v údolních nivách

Prostředí údolních niv představuje unikátní ekosystém, jehož existence je podmíněna přítomností vodních toků a oceňována zejména pro široké spektrum funkcí a souvisejících služeb, poskytovaných za optimálních podmínek lidské společnosti. Nivní ekosystémy by měly být využívány tak, aby nebyla narušena jejich samovolná obnova a nedošlo k ohrožení nebo oslabení jejich ekostabilizační funkce. K činnostem, které zpravidla nivní ekosystémy narušují nebo degradují, patří například zastavování, pozemkové úpravy, změna kultur pozemků a intenzifikace jejich využívání, odvodňování pozemků, nevhodné úpravy vodních toků a nádrží nebo také těžba nerostů.

Náš výzkum se zaměřuje na identifikaci a hodnocení základních ekosystémových funkcí, plněných ekosystémy údolních niv a na tvorbu metodického postupu pro zjišťování míry narušení niv v současných podmínkách. Součástí výzkumu je pro vybrané významné funkce nivy stanovení limitní hodnoty, jejichž překročení může znamenat narušení kvality plnění těchto funkcí a následné poskytování ekosystémových služeb.

Funkční NIVA - ekosystémové služby niv

Ukázka aplikace

Aplikace obsahuje detailní prostorově lokalizovaná data pro všechny rámcově vymezení nivy v ČR.
Prostorově a tabelárně zobrazuje stav plnění vybraných ekosystémových funkcí k roku 2024.
Na základě ohodnocených ekostabilizačních funkcí lze identifikovat význam(ná) místa z pohledu funkčnosti a získat argumenty pro zamezení změn ve využívání těchto území, které způsobují degradaci ekostabilizační funkce celé nivy.

Spustit aplikaci
 

Uvedená problematika byla řešena v rámci výzkumného projektu Význam a ochrana údolních niv jako prostředí pro plnění ekostabilizační funkce krajiny SS05010134, 2022–2024), který byl realizován Ústavem výzkumem globální změny AV ČR (CzechGlobe), ve spolupráci s Masarykovou univerzitou (Katedra environmentálních studií FSS a Ústav botaniky a zoologie PřF) a Univerzitou Palackého v Olomouci (Katedra geoinformatiky PřF). Projekt byl spolufinancovaný se státní podporou TAČR v rámci Programu Prostředí pro život. logo TA CR

 

Během projektu byly dosaženy následující klíčové výsledky:

Metodika pro vyhodnocenı́ mı́ry degradace ekosystémových funkcı́ údolnı́ch niv v České republice (výsledek NmetS)

Metodika je aktuálně připravována a po dokončení bude dostupná na této stránce. Součástí metodiky je také vytvořená webová mapová aplikace „Funkční NIVA – ekosystémové služby niv“, která je dostupná na výše odkazu uvedeném.

Potenciál údolních niv České republiky pro plnění vybraných ekosystémových funkcí (specializovaná mapa s odborným obsahem, výsledek Nmap)

Jedná se o soubor tematických map, vypracovaných za jednotlivé kraje ČR. Mapy zobrazují kvalitu plnění následujících ekosystémových funkcí v rámci vymezených údolních niv.
(Po kliknutí na název mapy se otevře mapa ve formátu PDF. Velikost každé mapy je okolo 40MB! Všechny mapy resp. obsažené informace v bezešvé podobě pro celpu ČR, jsou pro snazší prohlížení dostupné ve webové mapové aplikaci).

Transformace povodňových průtoků v nivách

Regulace množství a odtoku vody v nivách

Regulace klimatu (evapotranspirace) v nivách

Regulace klimatu (ukládání uhlíku) v nivách

Vytváření a udržování habitatů (ekologická hodnota) v nivách

Vytváření a udržování habitatů (konektivita) niv

Ekostabilizační funkce niv

Údolní nivy zobrazené v mapách i webové aplikaci představují manuálně revidované tzv. rámcové vymezení údolních niv významných vodních toků v ČR, zpracované v rámci předchozího projektu TA ČR "Praktické nástroje pro plánování a ochranu VKP údolní niva" (SS01010213).

Závěrečný projektový workshop (druh výsledku O – ostatní)

Ve středu 18.09.2024 proběhl na Ministerstvu životního prostředí workshop pro zájemce o využití nově vyvinuté metodiky v praxi, organizovaný ve spolupráci s Odborem adaptace na změnu klimatu MŽP. Workshopu se celkem zúčastnilo přibližně 35 účastníků (prezenčně a online), zástupců Ministerstva životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny, státních podniků Povodí a několika dalších akademických pracovišť.

Workshop byl koncipován jako informační seminář (blok přednášek o detailech nové metodiky, nastavení hodnotících indikátorů a podpůrné mapové aplikaci jakožto klíčových výsledcích projektu). V druhé části workshopu byl prostor věnován diskuzi mezi účastníky a řešiteli projektu, s cílem získat zpětnou vazbu od budoucích uživatelů výsledků, přičemž získané podněty byly zohledněny ve finálním nastavení dílčích výsledků projektu.

Program workshopu je k dispozici zde.